Boráldás

Borászati szempontból egy rendkívül nehéz év vége felé közeledünk. A fagy- és jégkár, az erős lisztharmat és peronoszpóra fertőzés miatt  sok szőlősgazdának üresek maradtak a boroshordói, tartályai, vagy csak nagyon kevés termést tudott betakarítani. Mégis én úgy gondolom, hogy ami termett, azt a régi hagyományok szerint János napján, december 27-én vigyük el a templomba és szenteltessük meg, bízva abban, hogy jövőre bőséges terméssel kárpótol majd bennünket a természet.

Borszentelésnek mondják, valójában megáldják a bort ezen a napon. János evangélista volt a legfiatalabb az apostolok közül, s az egyetlen, aki nem halt vértanúhalált. Túlélte a kínzásokat, időskorában – egyesek szerint százévesen – halt meg. Ő az egyetlen a tanítványok közül, aki jelen volt Jézus Krisztus kereszthalálánál.

A Szent János-napi boráldás eredetéről annyit tudunk, hogy a középkori legenda szerint Aristodemus pogány főpap azt mondta Szent Jánosnak: akkor hajlandó hinni Krisztusban, ha kiürít egy mérgezett borral teli kelyhet, és az nem árt neki. A mérget először megitatták két gonosztevővel, akik azonnal meghaltak.

Szent János imádkozott, megáldotta a mérgezett boroskelyhet, kiitta, és semmi baja nem lett; köpenyét a gonosztevőkre terítette, akik feltámadtak. A pogányok a látottak alapján a főpapjukkal együtt megkeresztelkedtek. Szent Jánost boroskehellyel a kezében is szokták ábrázolni. A kehelyből kígyó mászik elő.

A bort, amióta létezik, a lélek italának tartják az emberek. Szent János napja (december 27.) a magyar hagyományok szerint is a bor megáldásának ideje. Hajdanán ezen a napon minden család bort vitt a templomba, hogy a pap áldását kérje rá. A szentelt bornak ugyanis olyan erőt tulajdonítottak, amivel beteg embert és állatot is gyógyítani lehet.

A János-napi borszentelés hagyománya ma is él az ország bortermelő vidékein. Ezen a napon a szőlősgazdák egy kis üveg bort visznek a templomba, a főoltár jobb oldalán álló asztalkára teszik, majd a megszentelt borból a pincében minden hordóba öntenek egy keveset, hogy ne romoljon meg a hegy leve. A szentelt bort a népi gyógyászatban is alkalmazzák, főként torokfájás esetén.

Tegyünk hát mi is így, vigyük el borainkat a Pösei templomba (Gyöngyösfalu Kossuth Lajos utca), vegyünk részt a boráldáson, illetve borlovag avatási szertartáson! Kenyeri Dezső csömötei szőlősgazda barátunkat fogjuk borlovaggá avatni, dr. Jónás Zsigmondné Marikát pedig – a Borbarát Hölgyek Lukácsházi Egyesületének elnökét – tiszteletbeli borlovaggá fogadjuk.

Szeretettel várunk!

 

Albert Csaba
borosgazda, borlovag