Borok
Blauburger
Fa- és fémhordók a modern pincészetben, az előbbiek egyikében, egy 1000 literes, ovális darabban pihen a győztes bor. A blauburger a kék oportó (vagy az újabb megnevezés
szerint: portugieser) és a kékfrankos „szerelemgyereke”, 1923-ben keresztezte dr. Fritz Zweigelt (igen, róla kapta nevét a zweigelt szőlő, amelyet a kékfrankosból és a Szent Lőrinc fajtákból szintén ő nemesített). Jagodics Attila úgy fogalmaz, a kékfrankosnál könnyedebb, bársonyosabb, jobban iható bor.
Magyarországon Kőszeg mellett Egerben, Villányban, Szekszárdon telepítették, cuvée készítéséhez is használják, szép és gazdag a színanyaga. Természetesen önállóan is nagyon jól megállja a helyét, a reduktív fajtája rozsdamentes acéltartályban készül, ez a gyümölcsösebb és a könnyedebb változat. A fahordó a kékfrankos-jegyeket hozza ki inkább a borból, karaktert ad neki. A blauburgernek jót tesz a tölgyfa és az érés, öt-hat év után viszont leszállóágba kerül, nem lehet olyan hosszú ideig eltartani, mint egy cabernet-t, rövidebb az életciklusa. Viszont ha acéltartályba teszik a szüret után, a karácsonyi asztalon már lehet kínálni az ételek mellé.
Bővebben:
- https://www.savariaforum.hu/rovat/blauburger-karakter-es-konnyedseg
- https://www.karnevalsavaria.hu/hirek/savaria-karneval-legjobb-bora-2023.2410
- https://www.vaol.hu/helyi-kozelet/2024/09/megvan-az-idei-nyertes-ez-lett-koszeg-varos-bora-fotok
Kékfrankos
A bor aminek kötelező a pincében lennie a soproni borvidéken. Neve körül mindenféle legendák keringenek, de a soproni régió zászlós borát nem lehet vitatni. Fürtje közepes nagyságú, közepesen tömött, rövid nyelű. Bogyói közepesek, vastag héjúak, kissé hamvasak. Jól termő fajta, szeptemberben szüretelhető és a leszedésével nem kell sietni. Éppen ezért is szeretjük annyira, mert megbízható hozamot és minőséget produkál. Száraz, telt, savhangsúlyos borról van szó. Korábbi szürettel Rozét készítünk bele, így a gyümölcsössége még intenzívebb.
Cabernet Sauvignon
Későn érő szőlőfajta, kiváló minőségű bor készíthető belőle. A vörösborok királyának is nevezik. Csersavakban gazdag, karakteres, zamatos bora van, amely kissé fanyar, egy picit a paprikára emlékeztető aromákkal rendelkezik. Erős karaktere miatt jól viseli a többéves hordós érlelést és a barrique-olást is.
Kékfrankos Rosé
A Kékfrankos vitatott eredetű kékszőlő fajta, valószínűleg Ausztria, Magyarország területéről származik.
Chardonnay
Legismertebb világfajta. Valószínűsíthetően Burgundiából származik, mára már a világ összes bortermelő vidékén jelen van.
Olaszrizling
Furmint
Irsai Olivér
Cuvée
Sauvignon Blanc
Minőségi, kézműves borokat készítünk nagy szakértelemmel, a szakma, a bor, a szőlő szeretetével!
Célunk, hogy az igényes borkedvelők számára zamatos, magas élvezeti értékű, nemes italokkal szolgáljunk és hogy az ősi magyar borkultúrát visszahozzuk a mai emberek hétköznapjaiba, és a Kőszegi bort ismét ‘Királyinak’ nevezhessék, és minél többen szerte az országban és az egész világon megismerhessék a Kőszegi bort.
Borkóstoló előre egyeztetett időpontban, kívánság szerint választható borokból és hozzá illő harapnivalókból.
Minimum létszám: 6 fő
Borász: Jagodics Attila
Telefonszám: + 36 20 240 8442
E-mail: jagodicspince@gmail.com
Honlap: www.jagodicspince.hu